Boromeuszki


 

Siostry Boromeuszki

 

Strona internetowa zgromadzenia: www.boromeuszki.org.pl

Strona internetowa Domu Pomocy Społecznej


Dom Sióstr Boromeuszek w Pszczynie jest filią Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie. Przełożoną Generalną jest s. Maria Ezechiela. 

Do Pszczyny siostry przybyły w lutym 1867r. z Trzebnicy. Były nauczycielkami szkoły ludowej oraz pielęgnowały chorych poza domem. Swój czas Siostry całkowicie poświęcały dzieciom, które uczyły podstawowych zasad życia codziennego. Młodzież, szczególnie żeńska uczyła się robót ręcznych i gospodarstwa domowego. Swoją szlachetną postawą dawały wzór pięknego życia chrześcijańskiego.

Aż do roku 1892 opiekowały się sierotami w swoim domu. Sierociniec później został przekształcony na Katolicki Dom Starców i w 1902 roku do zakładu przybyli pierwsi pensjonariusze. Na samym początku posiadał 9 miejsc dla pensjonariuszy. Równocześnie do wybuchu I wojny światowej siostry prowadziły internat dla młodzieży szkół wyższych. Podczas I wojny światowej Siostry zajmowały się pielęgnowaniem chorych żołnierzy.

W 1936 roku konwent Sióstr liczył osiem sióstr. Siostry pielęgnowały starców, udzielały nauki robót ręcznych, prowadziły przedszkole i pielęgnowały chorych poza domem. Prowadziły równocześnie gospodarstwo, z którego dochody przeznaczały na utrzymanie podopiecznych.

Gdy w 1939r. wybuchła II wojna światowa, dwie siostry otrzymały wezwanie do wojska, aby pielęgnować chorych żołnierzy. Pozostałe siostry w dalszym ciągu pracowały w Domu Starców, aż do końca II wojny światowej.

W 1946 roku Siostry oprócz pielęgnowania chorych w parafii, troszczyły się o wystrój ołtarzy a także bieliznę kościelną. W roku 1950 władze państwowe odebrały Zgromadzeniu budynki i zmieniły działalność domu poprzez utworzenie Zrzeszenia Katolików "Caritas".

W 1953 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach przekształciło dotychczasowy DOM Opieki na Zakład Specjalny dla Dorosłych "Caritas" Dziesięć lat później Siostry zaczęły katechizację w parafii.

W roku 1990 została zawarta umowa pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej a Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z siedzibą władz generalnych w Mikołowie. W wyniku zmian została zmieniona nazwa na Dom Pomocy Społecznej dla Przewlekle Psychicznie Chorych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek w Pszczynie.

Siostry boromeuszki żyją i wypełniają swoje powołanie w pszczyńskiej parafii ponad 140 lat. Zgodnie z charyzmatem miłosierdzia starają się służyć ludziom, odczytując ich potrzeby fizyczne i duchowe.

Wspólnota zakonna liczy obecnie 5 sióstr. Jedne z nich pełnią czynną posługę w Domu Pomocy Społecznej. Inne siostry starsze i chore, swoją modlitwą i cierpieniem służą społeczności parafialnej wypraszając potrzebne łaski.

Święty Karol Boromeusza - Patron Zgromadzenia jest wciąż czytelnym znakiem i przykładem naszego życia dla Boga, Kościoła i bliźnich.

W minionych latach z Pszczyny i okolic wiele dziewcząt przychodziło do Zgromadzenia by oddać się na służbę Bogu i bliźnim. Oby Pan nadal wzbudzał w sercach młodzieży to pragnienie, by nadal mogło być kontynuowane dzieło miłosierdzia.

W 2017 roku Siostry Boromeuszki obchodziły 150 lat obecności w Pszczynie.
 

Strona wykorzystuje do ustawien jezykowych pliki cookies (tzw. ciasteczka). Pliki te nie zawieraja danych osobowych i nie zmieniaja konfiguracji komputera.  Rozumiem  Dodatkowe informacje